Kategorie:

Czytelnia pasji

Promowanie talentów, pasji i zainteresowań uczniów

Czytelnia to niezwykłe miejsce.
Gdy kończy się przerwa
Pragniesz zostać jeszcze.

Tak o „mojej” czytelni napisał w 2013 roku uczeń klasy IV CE Paweł Kochanowski.

I rzeczywiście, dla wielu uczniów szkolna czytelnia jest miejscem inspiracji twórczych, miejscem na rozwój zainteresowań. Przyjazna atmosfera czytelni skłania szkolnych artystów, by to właśnie tutaj szukali natchnienia i pomysłów. Przedstawiałam już Wam szkolnego poetę – Czarka Samojłowicza z klasy IV BC. Z okazji Światowego Dnia Poezji Czarek udostępnił nam część swoich wierszy. A na zakończenie roku szkolnego maturzystów przygotował wspaniały wiersz w podziękowaniu dla nauczycieli.

Niewidzialni?

I choć ciągle kroczę w mroku – jesteście.
I choć miecz tępy dzierżę w swej ręce – walczycie.
I choć ma tarcza już dawno rozbita – Wy dalej boków mych bronicie.
Piękne dusze płynące przez życie …
Dzięki Wam składam w zachwycie.

Czarek zainspirował Anię Kochanowską z klasy II B do poetyckiego wyrażania swoich przemyśleń, ale Ania robi to w formie piosenek.

Ref.  
Rodzina jest Twym całym światem.
Rodzina to Twój brat.
Pamiętaj kto jest z Tobą,
A kto wbija Ci bat. 

Cieszę się, że Ania, tak jak jej starszy brat Paweł – nasz absolwent, lubi przebywać w czytelni i inspiruje się jej działaniami.

Natomiast Klaudia Wielądek z klasy III B ma talent do pięknego recytowania i głośnego czytania utworów literackich. Często występuje na terenie szkoły oraz reprezentuje nas poza jej murami.

Czytelnia to również miejsce rozwijania wielu ciekawych pasji. A tych nasi uczniowie mają wiele. Ola Świć z klasy II F to prawdziwa fanka magicznego świata Harry’ego Pottera i twórczyni fan fiction z nim związanego. Rozmowy z Olą o książkach są bardzo interesujące, widać oczytanie, wrażliwość i pasję czytelniczą. 

W klasie I EF mamy nieoficjalny klub pasjonatów tworzenia konstrukcji pod przewodnictwem Kacpra Graczyka. Chłopcy tworzą z klocków LEGO bohaterów gier komputerowych. 

Mamy również miłośników edukacyjnych gier planszowych. Chińczyk, szachy, bierki, domino często są na przerwach wypożyczane. Szczególne brawa dla Antona Komenko z klasy III B za zajęcie drugiego miejsca w grze „Łamisłówka”, w której liczy się znajomość poprawnej polszczyzny.

Bardzo cieszę się, że uczniowie dzielą się ze mną swoimi pasjami, chętnie przychodzą do czytelni i tu je realizują. Bo naprawdę jest tak, jak napisał Paweł:

Szkolna czytelnia to niezwykłe miejsce.
Gdy kończy się przerwa
Pragniesz zastać jeszcze.

Nie wierzysz? Przekonaj się sam. Zapraszam 🙂

Nauczyciel bibliotekarz – Monika Dębowska