Kategorie:

100 rocznica urodzin Patrona Naszej Szkoły – św. Jana Pawła II

Nie możemy być w tym szczególnym dla nas dniu razem w „prawdziwej” szkole. Spotykamy się więc zdalnie, wirtualnie i w przestrzeni Internetu Społeczność Szkoły z „Komorskiej” wspólnie, uroczyście obchodzi wydarzenia związane ze 100 rocznicą Patrona Naszej Szkoły – Św. Jana Pawła II. Na tę okoliczność nasza nauczycielka języka angielskiego – Pani Iwona Besz – zebrała i przygotowała informacje na temat ciekawych wydarzeń związanych z obchodami rocznicy urodzin Patrona:

 • Rzym i okolice śladami św. Jana Pawła II – wirtualna pielgrzymka na 100. urodziny Jana Pawła II
https://izi.travel/browse/3c33aa29-9471-4eab-bd78-d16c4b2ad584/pl

Organizatorami wirtualnej pielgrzymki na 100. urodziny Jana Pawła II są: Ambasada RP w Rzymie, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie oraz uczniowie i nauczyciele Szkoły Polskiej im. Gustawa Herlinga Grudzińskiego w Rzymie.

 • Wirtualny spacer po Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II

Na wirtualny spacer zaprasza Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach

 • Wirtualna wycieczka po Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej
https://kalwaria.wkraj.pl/html5/index.php?id=56421&lng=PL#

Na wirtualną kalwarię zapraszają oo. bernardyni.

Zespół sanktuarium znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.

Karol Wojtyła – Jan Paweł II wielokrotnie i przy różnych okazjach podkreślał swój związek z Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej, do którego pielgrzymował od dzieciństwa. Nawiedzał je jako młodzieniec, a później jako kapłan. Szczególnie często zaś pielgrzymował do sanktuarium kalwaryjskiego jako arcybiskup krakowski i kardynał. Umiłowanie Kalwarii Zebrzydowskiej i kalwaryjskich dróżek zaszczepił nim ojciec, który po śmierci matki małego Karola powiedział do niego przed cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej: „To jest teraz twoja Mama”. Kopia cudownego wizerunku Matki Bożej Kalwaryjskiej znajduje się w Kaplicy Kapłańskiej Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

 • Wirtualny spacer po Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie
https://tusiezaczelo.wkraj.pl/html5/index.php?id=69631

Na wirtualny spacer zaprasza Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie wraz z organizatorami Instytutu: Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” pod honorowym patronatem JE ks. kard. Stanisława Dziwisza.

 • „13 V 1917, 13 V 1981, 13 V 2017: 100-lecie objawień fatimskich, rocznica zamachu na Jana Pawła II”

Rozmowa z ks. kard. Stanisławem Dziwiszem, Franciszkanska3.pl, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, Kraków 2017.

 • „Małopolska – tu wszystko się zaczęło…” – wirtualna podróż śladami św. Jana Pawła II
https://tusiezaczelo.wkraj.pl/html5/index.php?id=72106#70460/338,-7

Do wirtualnej podróży zaprasza Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

 • „Karol Wojtyła – Jan Paweł II” – biografia filmowa na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II

Do obejrzenia filmu biograficznego zaprasza Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie

 • „Barka” w wykonaniu Papieża Jana Pawła II

„Okno papieskie”, ul. Franciszkańska 3, Kraków 1979 r. Nagranie: Archiwum Radia Plus.

Zdjęcia: Archiwum Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

 • Cała Polska śpiewa „Barkę” w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II – 18 maja 2020 r., godz. 17:00
https://www.facebook.com/events/742408482845528

„18 maja 2020 minie dokładnie sto lat od dnia, gdy na świat przyszedł jeden z największych Polaków, który zmienił oblicze świata. Wierzymy, że w tych dniach będziecie z nami od Bałtyku po Tatry (…). W duchu wdzięczności chcemy 18 maja o godz. 17:00 zatrzymać się na chwilę i zaśpiewać „Barkę” – jedną z ulubionych pieśni papieża. Jan Paweł II wspominał, że to właśnie ona wyprowadziła go z ojczyzny i towarzyszyła mu na pamiętnym konklawe. Ograniczenia spowodowane epidemią sprawiają, że nie będziemy mogli się spotkać w naszych parafiach i na rynkach miast. Ale możemy śpiewać w domach, na balkonach, w ogrodach i lasach! Zjednoczmy nasz głos wdzięczności! Podzielcie się z nami swoimi aranżacjami, niezależnie czy będziecie „Barkę” śpiewać, tańczyć, grać czy po prostu recytować. Przez cały miesiąc można to zrobić na stronie wydarzenia a także oznaczając @domjp2 lub #jestemwdzieczny w waszych profilach. Pamiętajcie, aby zmienić status wpisu na publiczny, inaczej nie będziemy mogli tego zobaczyć! Publikując filmiki pamiętajcie o zasadach obowiązujących na Facebooku i nie publikujcie występów i wizerunków innych osób bez ich zgody”.

Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II

 • 100. rocznica urodzin Jana Pawła II w Instytucie Pamięci Narodowej

Instytut Pamięci Narodowej, mimo niesprzyjającej sytuacji epidemii, chce upamiętnić 100. rocznicę urodzin Papieża Polaka, przede wszystkim przygotowując materiały i upowszechniając w różnorodny sposób wiedzę o życiu i dokonaniach Jana Pawła II. Oto wybrane inicjatywy Instytutu:

1) nowy portal o pielgrzymkach Jana Pawła II do Polski: https://pielgrzymki.ipn.gov.pl/

2) wirtualna paczka edukacyjna z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II: https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/materialy-edukacyjne/wirtualna-paczka-edukac/jan-pawel-ii

3) „Papież Jan Paweł II. Kalendarium wielkiego pontyfikatu” – wystawa filatelistyczna warszawskiego oddziału Polskiego Związku Filatelistów na portalu: centrumedu.ipn.gov.pl

 • JP2online.pl – portal Centrum Myśli Jana Pawła II na 100. urodziny Karola Wojtyły
https://jp2online.pl/intro.html

18 maja 2020 r. – w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły rusza portal JP2online.pl. Jest to innowacyjna wyszukiwarka materiałów archiwalnych związanych tematycznie z Karolem Wojtyłą – Janem Pawłem II. Znaleźć można tam fotografie, filmy, materiały dźwiękowe, dokumenty, teksty papieskie, artykuły na temat życia i nauczania Jana Pawła II, a także Multimedialny Biogram Karola Wojtyły. Do niedawna materiały archiwalne, dotyczące życia i posługi Papieża Polaka były rozproszone, często niedostępne i nie można z nich było swobodnie korzystać. Teraz zbiory te znajdują się w jednym miejscu w Internecie – na portalu jp2online.pl

 • JP2.tvp.pl – portal Telewizji Polskiej z okazji 100. urodzin Papieża
https://jp2.tvp.pl/

Z okazji 100. urodzin Papieża, Telewizja Polska udostępniła wyjątkowy serwis internetowy jp2.tvp.pl. Jest to cyfrowa biblioteka materiałów o życiu Jana Pawła II, która powstała dzięki unikalnym zbiorom archiwalnym TVP.

Archiwalne materiały filmowe wyeksponowane zostały w serwisie w ośmiu kategoriach i ukazują przebieg pielgrzymek papieskich oraz ich kluczowe i warte zapamiętania momenty, takie jak: poruszające homilie, spontaniczne wypowiedzi, czy wzruszające spotkania z wiernymi. W serwisie dostępne są również filmy dokumentalne, które odsłaniają mniej znane szczegóły z życia Ojca Świętego, a także filmy fabularne o tematyce papieskiej i religijnej.

 • „Jan Paweł II” – fabularny obraz pontyfikatu świętego Jana Pawła II

Fabularny obraz pontyfikatu świętego Jana Pawła II, ukazujący jego wpływ na sprawy związane z religią oraz na zmiany polityczne zachodzące na świecie:

https://vod.tvp.pl/video/jan-pawel-ii,jan-pawel-ii,47595108

lub

https://www.cda.pl/video/153669f7

Reżyseria: John Kent Harrison, Scenariusz: John Kent Harrison / Francesco Contaldo Gatunek: biograficzny Produkcja: Polska / USA / Włochy Premiera: 17 listopada 2005 (świat)

 • Wirtualny tort urodzinowy dla św. Jana Pawła II

Sto lat temu – 18 maja 1920 r. urodził się Karol Wojtyła – św. Jan Paweł II. Jeden z największych Polaków w dziejach. Papież, który wpłynął na losy świata.

Z tej okazji internauci przygotowują dla Papieża Polaka WIRTUALNY TORT URODZINOWY. Jest to ogólnoświatowa inicjatywa, polegająca na publikowaniu w mediach społecznościowych podziękowań dla Ojca Świętego Jana Pawła II w postaci wpisów, filmików czy zdjęć oznaczonych hasztagiem #ThankYouJohnPaul2 . Inicjatywę tę wspiera Konferencja Episkopatu Polski.

Na stronie www.tort.dzielo.pl znajduje się formularz, przy pomocy którego można wybrać PREZENT URODZINOWY dla św. Jana Pawła II. Może to być dobry uczynek, modlitwa, post, jałmużna w konkretnej intencji, udział w eucharystii 18 maja, lektura papieskich tekstów lub inne dzieła. Każdy prezent – uczynek wpisany w formularzu – to jedna świeczka na torcie, a każde 100 świeczek to kolejny tort dla św. Jana Pawła II. Jest to inicjatywa Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Specjalnie na okazję obchodów jubileuszu 100-lecia urodzin Karola Wojtyły – Jana Pawła II Instytut Dialogu Międzykulturowego zainicjował nagranie hymnu – muzycznego hołdu pt. „Nie zastąpi Ciebie nikt”: https://youtu.be/eyRrj57f5VY

O godz. 17:00 cała Polska śpiewa „Barkę” w domach, na balkonach, w ogrodach i lasach. Swoimi nagraniami można się dzielić na Facebooku do końca maja, oznaczając je: @domjp2 lub #jestemwdzieczny . Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II: https://www.facebook.com/events/742408482845528

„Barka” w wykonaniu Papieża Jana Pawła II: https://youtu.be/fimrULqiExA

Ponadto, uczniowie pod kierunkiem nauczycielek języka polskiego – Pani Violetty Proc i Renaty Rycharskiej przygotowali prezentacje poświęcone postaci Jana Pawła II w ramach projektu „Na zawsze w naszej pamięci”.

Młodzież obejrzała różne filmy, dokumenty w Internecie, telewizji oraz wysłuchała audycji na temat Papieża – Polaka. Uczniowie na kanwie zebranego materiału przygotowali prezentacje.W tak trudnym czasie pandemii w ten sposób młodzi ludzie, uczniowie oddali hołd Janowi Pawłowi II.: