Kategorie:

19 kwietnia 2020 r. – przyłączyliśmy się do akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”???

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Nie mogliśmy przeprowadzić akcji w szkole, ani uczestniczyć w obchodach „na żywo”, ale udało się nam przyłączyć się
do wydarzeń  w „wirtualnej szkole”, na fb, mesengerze, podczas realizowanego nauczania zdalnego.
Oprócz akcji „Żonkile” uczniowie z nauczycielami uczestniczyli w wydarzeniach on-line w dydykowanych pamięci wybuchu powstania w warszawskim getcie,  organizowanych przez Muzeum Polin:

https://www.polin.pl/pl/zonkile-2020-online
https://www.facebook.com/hashtag/akcja%C5%BConkile
https://www.facebook.com/groups/208086940301167/?post_id=228805871562607
https://www.polin.pl/pl/akcja-zonkile-2020-relacje-wideo

Dlaczego akurat żonkile?

Zgodnie z ideą przedsięwzięcia: „Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę „I była miłość w getcie”.

Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.”

Efekt naszych działań, za zgodą autorów zdjęć i osób na nich występujących zamieszczamy poniżej: