Kategorie:

Projekt CEO – POCZYTAJMY o migracjach

W pierwszym semestrze roku szkolnego 2017/2018 – 30 uczniów z Zespołu Szkół Spożywczo-Gastronomicznych wzięło udział w projekcie CEO „PoczytajMY o migracjach” tworząc Szkolny Klub Czytelniczy.

Spotykaliśmy się przed każdym wydarzeniem, by omówić zajęcia dla przedszkolaków, wymienić się pomysłami oraz przeanalizować, co jeszcze warto ulepszyć, by uatrakcyjnić nasz warsztat.

Uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich przeprowadzili wśród przedszkolaków warsztaty na temat problemu migracji. Ze względu na dużą ilość chętnych, zajęcia odbyły się równolegle w trzech grupach przedszkolnych. Jedna grupa trzylatków, jedna trzy- czterolatków i jedna grupa sześciolatków.

Zajęcia bazowały na przeczytanych fragmentach książki dla dzieci „Chłopiec z Lampedusy” R. Witka i przybrały formę krótkiej pogadanki poruszającej ten trudny temat dla maluchów, gier i zabaw ruchowych oraz zajęć plastycznych rozwijających wyobraźnię i świadomość dzieci.
Duże uznanie wywołała w nas niesamowita pamięć przedszkolaków, gdyż za każdym razem robiliśmy króciutkie powtórzenie poprzednich zajęć i dzieci wykazywały się znajomością imion i pamiętały ostatnie przygody naszych bohaterów z książki.

Zarówno dla jednej, jak i dla drugiej strony spotkania były ogromnym przeżyciem, ponieważ obie grupy nie mają ze sobą dużej styczności. Starsi uczniowie rzadko (o ile w ogóle) mają okazję poznać, jak małe dzieci funkcjonują w grupie rówieśników. Wiele zachowań ze strony przedszkolaków było dla uczniów Technikum zaskoczeniem.

W projekcie brali udział różni uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych, z dysleksją i to niesamowicie otworzyło ich na kontakt z drugim człowiekiem, zwiększyło wiarę we własne możliwości i podniosło poczucie samooceny.

Podczas spotkań nawiązały się sympatie. Z powodu świetnej współpracy, kolejne zajęcia czytelnicze w przedszkolu zorganizowaliśmy tydzień przed świętami. Nasi uczniowie przygotowali dla przedszkolaków słodką niespodziankę. A mianowicie były to pyszne, chrupiące pierniczki, które dzieci – przedszkolaczki za pomocą kolorowych lukrów i posypek mogły udekorować z pomocą naszych niesamowitych uczniów według własnego uznania. Palce lizać…

[foogallery id=”6211″]