27 Mar

25 marca 2019 r. III miejsce w ogólnopolskim konkursie cukierniczym „Deser na Dychę”

W dniu 25.03.2019r. w ramach jubileuszowej 10 edycji SweetTargów Katowice 2019 odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Cukierniczego „Deser na Dychę”.
Zdaniem organizatorów konkursu: ” „Deser na dychę” to przede wszystkim promocja i podniesienie rangi zawodu cukiernika wśród młodzieży oraz rozwijanie pasji, kreatywności i kunsztu zawodowego. Dzięki udziałowi w konkursie młodzież mogła się również integrować oraz zdobywać cenne doświadczenia, które z pewności zaowocują w przyszłości. W finale wystąpiło 10 zespołów, a jurorzy oceniali dzieła cukiernicze, biorąc pod uwagę 10 kryteriów (stanowisko pracy, stopień trudności, prezentacja pracy, wygląd deseru, smak, metody i techniki pracy, oryginalność receptury, jakość zastosowanych produktów, wykorzystanie w deserze lodów, ekspozycja pracy).”

Do finału zakwalifikowało się 10 najlepszych w Polsce dwuosobowych zespołów. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 3F Carmen Galvani i Natalia Bielecka, które przygotowały deser „II respiro della primavera. Wiosenny oddech”.

Carmen i Natalia zaprezentowały wysoki poziom swoich cukierniczych umiejętności i  stanęły na podium, zajmując III miejsce.  Poza pucharem dla szkoły i medalami dziewczyny otrzymały nagrodę w postaci profesjonalnego szkolenia w lodziarni  Limoni.

Pięknie dziękujemy za zaangażowanie! Gratulujemy Uczennicom i Opiekunowi i życzymy dalszych słodkich sukcesów!